2020-05-29, penktadienis, 01:08.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 04:51, leidžiasi 21:38, dienos ilgumas 16:47.

Ginčas dėl kaimo mokyklų: uždaryti jų nesirengiama

2018-11-08, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Ginčas dėl kaimo mokyklų: uždaryti jų nesirengiama

Radviliškio rajono savivaldybės infprmacijoje sakoma, kad 2018 m. spalio 31 d. viešumoje pasirodžiusi publikacija „Mero žinia gyventojams: kaimo mokyklos bus uždaromos“ neatitinka tikrovės, joje esančioje pastraipoje „Meras „rėžė iš peties“ neteisingai interpretuojami mero A. Čepononio Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2018-10-23 posėdyje pasakyti žodžiai apie lėšų trūkumą kaimiškųjų vietovių mokyklų administracijoms išlaikyti.

 

2018 m. rugsėjo 1 d. keitėsi ne tik mokytojų darbo apmokėjimo, bet ir mokyklų finansavimo tvarka. Mokykla anksčiau mokinio krepšelyje gaudavo lėšų ir valdymui, ir švietimo pagalbai, ir ugdymo planui įgyvendinti. Dabar mokykla tiesiogiai gauna 80 proc. skirtų mokymo lėšų, iš kurių didžioji dalis skirta ugdymo plano įgyvendinimui, t. y. mokytojų atlyginimams, o savivaldybė 20 proc. gauto finansavimo paskirsto švietimo pagalbai, valdymui ir kitoms reikmėms.

 

Radviliškio rajone kasmet mažėja mokinių skaičius. Šias metais jis sumažėjo 205 mokiniais, neliko 12 klasių komplektų. Pasikeitus mokymo lėšų apskaičiavimo, paskirstymo ir panaudojimo tvarkai, dalyje mokyklų trūksta lėšų ugdymo procesui organizuoti ir valdyti, išlaikant tiek pareigybių, kiek buvo 2017–2018 m. m. (nuo 2018 rugsėjo 1 d. Baisogalos gimnazijoje, Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijoje, Grinkiškio J. Poderio gimnazijoje sumažėjo po 0,5 etato direktoriaus pavaduotojo ugdymui, Alksniupių pagrindinėje mokykloje – 0,25 etato). Jei nebus gauta papildomo finansavimo iš Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos 2019 m., pagal turimas lėšas ugdymo procesui organizuoti ir valdyti neužtektų lėšų Pociūnėlių ir Pakalniškių direktorių atlyginimams, o dalyje švietimo įstaigų, reikėtų mažinti pavaduotojų ugdymui skaičių arba likti be jų. Daliai švietimo įstaigų 2019 m. trūks lėšų ir švietimo pagalbos specialistų atlyginimams.

 

Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. finansavimas neužpildytoms 1–8 klasėms bus skiriamas tik tada, kai savivaldybė garantuos  iki viso klasės komplekto trūkstamos dalies finansavimą, o I–IV gimnazijos klasėms – tik išimtinais atvejais. 100 proc. finansuojamas klasės komplektas tuomet, kai klasės komplekto užpildomumas yra 21 moksleivis ir daugiau. Nedidelėse kaimo mokyklose tokio klasių komplektų užpildomumo nėra.

 

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius kasmet analizuoja kiekvienos mokyklos situaciją ir prognozuoja, kokia galėtų ji būti kitais mokslo metais. Įvertinus mokinių skaičių nuo 2019 rugsėjo 1 d., gautą finansavimą, gautas lėšas ugdymo planui įgyvendinti, valdymui ir švietimo pagalbai organizuoti atsakingai bus įvertinta ir kiekvienos mokyklos situacija: ar ji gali išlikti tokia, kokia yra, ar reikia keisti valdymo modelį ar rajono mokyklų tinklo struktūrą.

 

Atsižvelgus į tai, kas išdėstyta, matoma, kad žurnalistų interpretacija kaimo mokyklų uždarymo klausimu yra neteisinga. Jei mažesnė mokykla ateityje Savivaldybės tarybos sprendimu ir bus padaryta vienos ar kitos didesnės švietimo įstaigos skyriumi, tai tik todėl, kad sumažėjus mokinių skaičiui, mažės ir finansavimas, trūks lėšų jos valdymo reikmėms. Mokyklos yra uždaromos tuomet, kai jose žymiai sumažėja mokinių ir dėl to sumažėja klasių komplektų skaičius, o ne dėl valdymo finansavimo trūkumo. „Apie mokyklų uždarymą kalbos nėra“, – sakė Radviliškio rajono savivaldybės meras A. Čepononis.

 

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

 

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai