2019-03-21, ketvirtadienis, 18:40.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 06:18, leidžiasi 18:32, dienos ilgumas 12:14.

Keičiasi kvapų kontrolės taisyklės: gyvulių augintojai griebiasi už galvų

2018-10-30, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Keičiasi kvapų kontrolės taisyklės: gyvulių augintojai griebiasi už galvų

Gyvulininkystės ūkiams ruošiamas naujas ribojimas – norima gerokai griežčiau kontroliuoti iš fermų sklindančių kvapų koncentraciją. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) į darbo grupę, rengiančią naujas kvapų kontrolės taisykles, neįtraukta, o Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai neatskleidė, kokios staigmenos laukia gyvulininkystės ūkių. Gal jie fermas privalės aromatizuoti?

 

Gyvulių augintojai griebiasi už galvų dėl gresiančių naujų kvapų kontrolės taisyklių. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) kreipėsi į žemės ūkio ir sveikatos apsaugos viceministrus, norėdama išsiaiškinti, kodėl sumanyta keisti nustatytą kvapų koncentraciją.

 

Rašte teigiama, kad SAM rengia naujas Kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisykles, kuriomis norima net 4 kartus sumažinti leidžiamą kvapo koncentracijos ribinę vertę pastate ir 40 metrų aplink jį. Šiuo metu leistina kvapo ribinė vertė yra 8 europiniai kvapo vienetai. Siūloma nustatyti 2 europinius kvapo vienetus.

 

Brangus sprendimas

 

Radviliškio rajono žemės ūkio bendrovės „Gražionių bekonas“ vadovas Edmundas Adomavičius rengiamą suvaržymą vienareikšmiškai pavadino drastišku. „Nežinau, ar tai Briuselio, ar tik Lietuvos iniciatyva, bet ji yra visiškai nepamatuota ir perteklinė. Jeigu ji būtų pavirtinta, gyvulininkystės ūkiai turėtų papildomų išlaidų. Tai būtų brangus sprendimas. Jeigu valstybė nori sugriežtinti reikalavimus, tegu skiria subsidijas jiems įgyvendinti, nes sukrauti papildomas išlaidas augintojams, kurių ne vienas vos kvėpuoja, būtų nesąžininga“, – įsitikinęs jis.

 

Kiaulininkystės ūkio vadovas iki šiol buvo ramus dėl fermų, kuriose vienu metu laikoma apie 10 tūkst. kiaulių, ir iš jų sklindančių kvapų, nes jie buvo gerokai silpnesni, nei dabar leistina kvapo ribinė vertė.

 

„Džiaugėmės, kad galime ramiai miegoti, bet šį giedrą rudenį nugriaudėjo perkūnas. Pas mus kvapai sudarė 2,13, o panaudojus probiotikus – vos 0,13 kvapo vieneto, o dabar leistina koncentracija gali būti 8 europiniai kvapo vienetai. Net 4 kartus sumažinus kvapo koncentracijos normą, turėtume problemų, jeigu nenaudotume probiotikų. Pernai juos naudojome, nes buvo geresnė ekonominė situacija, tai mums kainavo apie 7 800 eurų“, – papildomas išlaidas suskaičiavo E.Adomavičius.

 

Atakuoja gyvulininkystę

 

Bendrovės „Gražionių bekonas“ vadovo manymu, pokyčiai gali sukelti konfliktus tarp gyvulininkystės ūkių ir vietos gyventojų. „Problema ta, kad nėra aiškios metodikos, kaip nustatyti uostymo vienetą, mes neturime profesionalių uostytojų. Regis, jų yra Latvijoje. Žmonių uoslė labai skirtinga. Vienam gali būti blogai, kitam gerai, kas bus arbitras? O normas norima keisti labai ženkliai. Neišvengtume peštynių ir sankcijų“, – nereikalingo erzelio norėtų išvengti pašnekovas.

 

E.Adomavičių stebina nuolatinės atakos prieš gyvulininkystę. Lietuvoje kiaulių ir galvijų sumažėjo net apie 3 kartus, bet nesiliaujama šio sektoriaus varžyti įvairiomis priemonėmis.

 

„Prekybininkai ir perdirbėjai smukdo ekonomiškai, auga visokiausių reikalavimų kartelė. Kodėl toks nusiteikimas prieš tuos, be kurių produkcijos neįsivaizduojama visavertė mityba? Kodėl gyvulininkystė vaizduojama kaip didžiausia bjaurastis? Gal mes tapome per daug sotūs, matyt, reikėtų pabadauti, kad adekvačiau reaguotume į gyvulių kvapus“, – svarstė kiaulininkystės ūkio vadovas.

 

 

Parengta pagal valstietis.lt

Contact form

Šios dienos vardadieniai