2019-01-21, pirmadienis, 21:44.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 08:25, leidžiasi 16:32, dienos ilgumas 8:7.

Radviliškiečių akibrokštas vietos valdžiai

2018-04-14, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Radviliškiečių akibrokštas vietos valdžiai

Žlunga Radviliškio rajono valdžios sumanymas šiais – Tėvo Stanislovo metais – garbaus dvasininko atminimą įamžinti jo vardu pervardijus Sovietų Sąjungos didvyrio Vaclovo Bernotėno gatvę Radviliškyje. Žmonės kategoriškai atmeta tokias permainas.

 

Šiemet minint atkurtos valstybės 100-metį ir drauge Tėvo Stanislovo (Algirdo Mykolo Dobrovolskio) metus Radviliškyje tikėtasi pagaliau išsivaduoti iš sovietinio palikimo – buvusio Lietuvos kariuomenės kūrėjo V. Bernotėno, kuris, užėjus sovietams, perbėgo į Raudonosios armijos gretas, gatvę pervardyti kunigo disidento Tėvo Stanislovo vardu. Tačiau šios netoli miesto centro esančios trumpos gatvelės gyventojai stoja prieš bet kokius pokyčius. Žmonės aiškina, kad jie, laisvos Lietuvos piliečiai, neleis valdininkams primesti savo nuomonės dėl gatvės pavadinimo.

 

Radviliškio rajono valdžios poziciją išdėstęs savivaldybės administracijos Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas Vytautas Simelis pažymėjo, jog gyventojams nesutinkant, kad V. Bernotėno gatvė būtų pervardyta Tėvo Stanislovo vardu, jai greičiausiai bus grąžintas ankstesnis pavadinimas – Lauko.

 

Dar ne laikas

 

Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis priminė, kad pervardyti Radviliškyje esančią V. Bernotėno gatvę siekiama jau maždaug dešimtmetį, bet pastangos kaskart sulaukia gatvės gyventojų priešpriešos. Savivaldybės vadovas vylėsi, jog bent dabar, kai gyventi į V. Bernotėno gatvę atsikraustė nemažai jaunų žmonių, reikalai pajudės. Tačiau taip neįvyko.

 

„Valdžia, sumaniusi šią gatvę pavadinti Tėvo Stanislovo vardu, nepagalvojo apie mūsų mažus vaikus. Jie neištars tokio ilgo pavadinimo“, – sakė savo pavardės nenorėjusi atskleisti jauna V. Bernotėno gatvės gyventoja. Jos vyras pridūrė, kad gyventi švento žmogaus, koks buvo Tėvas Stanislovas, vardu pavadintoje gatvėje būtų tam tikras įpareigojimas. „Todėl tegu lieka esamas pavadinimas. V. Bernotėno gatvėje gimiau ir augau. Noriu, kad taip pavadintoje gatvėje užaugtų ir mano vaikai“, – tvirtino vyras. 

 

Minėtų žmonių kaimynas Valerijus Turenka laikėsi griežtesnės pozicijos. „Pirmiausia tegul sutvarko mūsų gatvę, o ne jos pavadinimą keičia. Dvejus metus vaikštau į seniūniją ir prašau, kad sulygintų duobę, tačiau kaskart išgirstu: nėra pinigų“, – kalbėjo Valerijus. Jis piktinosi, jog rajono valdžia pasirengusi leisti pinigus naujojo gatvės pavadinimo lentelėms gaminti.

 

V. Bernotėno gatvės garbaus amžiaus gyventojas Algimantas pasakojo, kad išgirdęs apie norus keisti jos pavadinimą įdėmiai išstudijavo ir V. Bernotėno, ir Tėvo Stanislovo biografijas. „Abu buvo bemaž vienmečiai, V. Bernotėnas gimė 1917 metais, Tėvas Stanislovas – 1918-aisiais, abu – asmenybės, kovotojai, tik vienas kovojo ginklu, kitas – žodžiu“, – dėstė jis. Algimantas teigė nemanantis, jog V. Bernotėnas būtų padaręs ką nors bloga, esą žmogus tiesiog gyveno sovietmečiui. „Aš pats didelę gyvenimo dalį nugyvenau sovietmečiu, ir jis man nieko blogo nepadarė“, – pabrėžė senelis. Jo nuomone, keisti V. Bernotėno gatvės pavadinimą dar ne laikas.

 

Nenori prievartos

 

Algimantui pritarė garbaus amžiaus kaimynė Marijona Tamošaitienė. Moteris prisipažino esanti katalikė, tad jai kunigas Tėvas Stanislovas brangus. „Bet ar nebus taip, kad pervardijus gatvę ir apie šį žmogų atsiras tokių dokumentų kaip tie, iš kurių žinoma, jog su KGB yra bendradarbiavęs kardinolas Vincentas Sladkevičius?“ – klausė radviliškietė. M. Tamošaitienė sakė sieksianti, kad liktų esamas V. Bernotėno gatvės pavadinimas. „Jei tik manęs kas klaus“, – pridūrė ji.

 

V. Bernotėno gatvės 3 numeriu pažymėto aštuonbučio gyventojų vardu žodį tarusi Jūratė Lukošienė patikino, kad visų butų gyventojai kategoriškai pasisako prieš gatvės pavadinimo keitimą. „Mums keista, kodėl Tėvo Stanislovo vardu pasirinkta pavadinti trumpą mūsų gatvelę. Tegul tuo vardu būna vadinama kokia nors didelė Radviliškio gatvė“, – pasiūlė ji. Šios moters kaimynė net pareiškė, kad rajono valdžios sumanymas keisti gatvės pavadinimą yra joje gyvenančių žmonių prievartavimas. Kalbinti gyventojai taip pat išsakė nuogąstavimų, jog pervardijus gatvę teks perregistruoti turtą, o tai – papildomos išlaidos, kurių nenorima turėti.

 

Radviliškio rajono merijos Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas V. Simelis apgailestavo, kad žmonės nepageidauja permainų, nenori atsikratyti sovietinio šleifo. „Mes, savivaldybės specialistai, neketiname nuleisti rankų. Detaliai išsiaiškinsime, kokių papildomų rūpesčių gyventojams galėtų sukelti gatvės pavadinimo keitimas, ir pranešime jiems“, – žadėjo V. Simelis. Skyriaus vedėjo manymu, žmonės neturėtų patirti nei daug rūpesčių, nei išlaidų, tačiau jei ir toks argumentas jų neįtikins, bus bendraujama su gyventojais, kad gatvei būtų grąžintas ankstesnis – Lauko – pavadinimas. Jis pridūrė, jog Tėvo Stanislovo vardą ketinama suteikti pėsčiųjų takui, jungiančiam miesto bažnyčią ir parką.

 

Problemų nekyla

 

Šiemet Kupiškyje švenčiant Vasario 16-ąją iki tol Komunistų partijos kūrėjo Petro Pajarskio vardą turėjusi gatvė pavadinta Alyvų gatve, o sovietinio kolaboranto Broniaus Žekonio gatvei suteiktas Šimtmečio pavadinimas.

 

Kupiškio miesto seniūnas Žydrūnas Vanagas teigė, jog nė vienas kupiškėnas nesiskundė patyręs rūpesčių dėl gatvių pavadinimų keitimo. „Elektroninė sistema gatvių pavadinimus pakeičia automatiškai. Žmonėms nebent tenka kreiptis į Registrų centrą dėl pažymos apie turimą nekilnojamąjį turtą, kurio adresas pasikeitė“, – kalbėjo seniūnas.

 

Registrų centro Panevėžio filialo Kupiškio skyriaus vyresnioji registratorė Dalia Petrulienė paaiškino, kad seniūno minimas išrašas apie nekilnojamąjį turtą, išduodamas eilės tvarka, kainuoja 2,3 euro, o jei išrašo prašoma skubiai, jo kaina siekia septynis eurus. „Pakeitus gatvių pavadinimus keli gyventojai jau ėmė šiuos išrašus“, – sakė D. Petrulienė. Moteris pabrėžė, kad dėl to į Registrų centrą kreipęsi kupiškėnai jokių problemų neįvardijo, nes jų ir nėra. 

 

Daiva Baronienė/Lietuvos žinios

Autorės nuotr.

 


REKLAMA


 

Medienos turgus Šiauliuose

 

 

Parduodame statybinę medieną (ąžuolo brūsus, diles), lentas, brūsus, kuolus, apdailos lenteles. Randame sprendimus jūsų statyboms. Pagal susitarimą galime atvežti tiesiai į jūsų statybų aikštelę.


Platus pasirinkimas matmenų.
Pasirūpiname pristatymu.
Supjauname pagal jūsų ilgius.
Priimame užsakymus jūsų matmenims.

 

Galime tiekti džiovintą medieną.
Geras kainos ir kokybės sprendimas.
Išrašome sąskaitas-faktūras.
Prašome apsilankyti, esate laukiamas. Liksite patenkintas.

 

Daugiau informacijos galite rasti čia.

 

Šiauliai, tel. 861637888

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimai vyks 2019 kovo 3 d. Antrą kartą šiuose rinkimuose miestų merai bus renkami tiesiogiai. Ką rinksime Radviliškio rajono meru?