2019-03-21, ketvirtadienis, 18:30.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 06:18, leidžiasi 18:32, dienos ilgumas 12:14.

Respublikinėje konferencijoje Baisogaloje kalbėta apie savižudybes

2018-04-10, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Respublikinėje konferencijoje Baisogaloje kalbėta apie savižudybes

Baisogalos kultūros centre vyko respublikinė konferencija „Savižudybė: išgirskime, padėkime, išgelbėkime“. Ji buvo skirta visiems, kurie vienaip ar kitaip susiduria su žmonėmis. Nors galima tyliai pasidžiaugti, kad savižudybių skaičius šalyje pamažu mažėja, tačiau jis išlieka vienas pirmųjų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Vieni savižudybių skaičiaus mažėjimą sieja su tuo, kad mažėja gyventojų, kiti – su geresniu psichologinės pagalbos prieinamumu. Pastebėta, kad pastaraisiais metais vis daugiau žmonių nebijo kreiptis į specialistus ir drąsiai kalbėti apie savo emocinius išgyvenimus, skaudžias patirtis, kankinančias mintis.

 

Nors Radviliškio rajone mirtingumas dėl savižudybių viršija bendrą šalies vidurkį, tačiau vis dar bijoma apie tai kalbėti, manoma, kad tai neaktuali tema. Labai trūksta ir psichologinės pagalbos teikėjų: ugdymo įstaigose trūksta psichologų, o vis daugiau paauglių neretai pagalvoja apie savęs žalojimą ar net ima save žaloti (remiamasi tyrimo „Paauglių polinkio savižudybei sąsajos su emocine būkle ir miego kokybe“ duomenimis, prof. dr. L. Šinkariova, psichologė A. Burkauskaitė). Jei 2010 metais iš 677 paauglių 67 bandė save žaloti, tai 2018 metais iš 625 paauglių tokių paauglių jau yra 107. Tai rodo, kad egzistuoja rimta problema, kurią reikia spręsti, ir nereikia laukti, kad tik tuomet, kai išauga savižudybių skaičius, imama galvoti, o ką dabar daryti. Kuo anksčiau bus baigta stigmatizuoti šį reiškinį, tuo daugiau bus išgelbėta gyvybių.

 

 

Konferencijos dalyvius sveikinimo Radviliškio r. savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Marija Motiejūnienė, SJNUC metodininkė Gailutė Toleikienė, Baisogalos seniūnijos seniūno pavaduotoja Aldona Vaičiurgienė, LR Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas.

 

 

Konferencijoje apie savižudybių prevenciją garsiai ir drąsiai kalbėjo lektoriai iš Vilniaus, Panevėžio, Kelmės, Radviliškio. Gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius pasidalijo psichiatriniu požiūriu į savižudišką elgesį, gydytojas psichiatras psichoterapeutas Jan Hilbig pristatė atvejo vadybos ir Dialektinės elgesio terapijos reikšmę savižudybių prevencijai. Didelės darbo patirties su suicidiniais klientais turinti buvusi baisogalietė, Vilniaus psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos skyriaus vedėja dr. psichologė Vaiva Klimaitė atskleidė psichologinės pagalbos galimybes mėginusiems nusižudyti. Visus susirinkusius nustebino Violetos Cimalanskaitės, Kalėjimų departamento prie LR Teisingumo ministerijos Resocializacijos skyriaus vyriausiosios specialistės, psichologės pranešimas „Savižudybės ir jų prevencija laisvės atėmimo vietose“. Pasak jos, laisvės atėmimo vietose savęs žalojimo, savižudybių skaičius viršija kelias dešimtis ir kelis šimtus kartų bendrą šalies vidurkį.

 

 

Į suicidinį reiškinį buvo pažvelgta ir teologiniu požiūriu: pranešimą „Bažnyčia apie savižudybes: istorija ir kanonų teisė“ skaitė kunigas, bažnytinės teisės daktaras Mindaugas Sabonis ir Baisogalos parapijos klebonas Tomas Janavičius.

 

 

Priverčiantį susimąstyti ir emociškai paveikų pranešimą skaitė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio r. policijos komisariato vyriausiasis tyrėjas Aivaras Kardašius.

 

Apie savižudybių prevenciją konferencijoje kalbėjo Rimantas Misevičius, Valstybinis psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vyriausiasis specialistas, psichologas, kuris pristatė Lietuvoje vykdomas savižudybių prevencines programas, jų prasmę ir reikalingumą. Savo patirtimi, vykdant savižudybių prevenciją ir taikant Kupiškio savižudybių prevencijos algoritmą, pasidalijo Kelmės r. savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja, socialinio darbo ekspertė Reda Každailienė.

 

Viešnia iš Panevėžio Renata Gataveckaitė trumpai pristatė asociacijos „Artimiems“ veiklą. Ši asociacija teikia pagalbą nusižudžiusiųjų artimiesiems.

 

„Rotary“ klubo atstovas paskatino konferencijos dalyvius kreiptis pagalbos, jei bendruomenės vykdo įvairias prevencines programas.

 

Į konferenciją susirinko per 100 klausytojų,  susirinko gausus būrys rajono socialinių darbuotojų, atstovaujančių Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centrui. Šiuo metu, kai rajone trūksta profesionalios psichologinės pagalbos, šie žmonės yra pirmieji, kurie gali padėti tiems, kurie jaučiasi vieniši, neišklausyti, nesuprasti. Konferencijoje taip pat dalyvavo pedagogai, psichologai, socialiniai darbuotojai iš Panevėžio, Šiaulių, Pakruojo, Kauno. Konferencijos organizatoriai apgailestavo, kad niekas neatstovavo didžiosioms rajono ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigoms.

 

Pasak organizatorių, ši konferencija – svarbus žingsnis į priekį, vykdant savižudybių prevenciją Radviliškio rajone ir visoje šalyje. Labai svarbu, kad psichologinį skausmą kenčiančio žmogaus pagalbos šauksmas būtų laiku išgirstas,  laiku būtų jam padėta ir jo gyvybė būtų apsaugota. Juk kaskart po suicidinio bandymo lieka neaišku, arpasaulis neteks dar vienos gyvybės, ar mažiausiai 6 artimiausi jam žmonės turės kęsti begalinį skausmą netekus savo artimojo.

 

Agnė Burkauskaitė,

Grinkiškio J. Poderio gimnazijos psichologė

 


REKLAMA


 

Medienos turgus Šiauliuose

 

 

Parduodame statybinę medieną (ąžuolo brūsus, diles), lentas, brūsus, kuolus, apdailos lenteles. Randame sprendimus jūsų statyboms. Pagal susitarimą galime atvežti tiesiai į jūsų statybų aikštelę.


Platus pasirinkimas matmenų.
Pasirūpiname pristatymu.
Supjauname pagal jūsų ilgius.
Priimame užsakymus jūsų matmenims.

 

Galime tiekti džiovintą medieną.
Geras kainos ir kokybės sprendimas.
Išrašome sąskaitas-faktūras.
Prašome apsilankyti, esate laukiamas. Liksite patenkintas.

 

Daugiau informacijos galite rasti čia.

 

Šiauliai, tel. 861637888

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 
Contact form

Šios dienos vardadieniai