2020-07-10, penktadienis, 12:25.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 04:56, leidžiasi 21:49, dienos ilgumas 16:52.

STT kuriozai: nemėgsta merų ar visiškas nesusipratimas?

2018-11-11, paskelbė Dienos NAUJIENOS
STT kuriozai: nemėgsta merų ar visiškas nesusipratimas?

Niekas neabejoja Specialiųjų tyrimų tarnybos reikalingumu, tačiau kai ši tarnyba, vaikydamasi skambių rezultatų, prašauna pro šalį, žmogus vis vien lieka visuomenės akyse sukompromituotas. Panašiai kaip „metoo“ istorijoje piliečiai mieliau patiki, jog žmogus kaltas. Esą vis vien kažkas būta negero, tik „geri advokatai išsuko“, „pavyko papirkti teismą“ , „pasinaudojo politiniais ryšiais“ ir pan. Niekam neįdomu, kiek žmogus, gindamas savo teisybę, praranda sveikatos, netenka draugų pagarbos. Galų gale, jei STT surinkti įrodymai nekelia jokių abejonių, tai kodėl tokios bylos tęsiasi vos ne dešimtmetį ir galiausiai teismas konstatuoja, jog žmogus - nekaltas?

 

Nuo 2014 m. STT akiratyje atsidūrusi Visagino merė Dalia Štraupaitė. Tik visai neseniai išteisintas Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. Tik visai neseniai išteisinti buvę Lietuvos krepšinio federacijos funkcionieriai. Teismo verdikto vis dar laukia savo nekaltumu įsitikinęs Utenos rajono meras Alvydas Katinas. Jei STT surinkti įrodymai būtų svarūs, juk bylos taip ilgai nesitęstų?

 

Įtaria, bet dirbti leidžia

 

Kur logika? Jei, aš, būdama daržovių sandėlio vedėja, būsiu įtarta, jog vagiu iš sandėlio bulves, niekas, kol teismas manęs neišteisino, neleistų dirbti nei sandėlio vedėja, nei paprasta sandėlininke. O meru, nors nesi teismo išteisintas, vis vien gali būti. Ar tai nėra absurdas? Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis, taipogi turėjęs reikalų su STT ir tik po 7 metų išteisintas, turi logišką paaiškinimą. Anot A.Čepononio, nušalinimo nuo darbo vengiama, nes, jei kaltė nebus įrodyta, žmogus gali prisiteisti pinigus už priverstines pravaikštas. Panašiai aiškino ir Utenos rajono meras A.Katinas: „Meras renkamas vienai kadencijai. Tarkime, jei dėl įtarimų atsistatydinčiau, o teismas nuspręstų, jog buvau nekaltas, tai kaip man į jau praėjusią mero kadenciją sugrįžti? Kokiu būdu? Ir kada? Kai dantys iškris ir vaikščiosiu su lazdele? Na, nušalins mane, o jei teismas išteisins? Tai kaip tada kompensuos?“

 

Radviliškio rajono meras A.Čepononis, STT kaltintas korupcija, savo teisybę įrodinėjo net 7 metus, nuo 2011 metų gruodžio 18-osios ir galiausiai buvo išteisintas. Sulaikymo išvakarėse A.Čepononis palaidojo savo motiną, o jau kitą rytą buvo sulaikytas ir praleido belangėje 30 parų. Po to prasidėjo ilgi aiškinimaisi. Vis tikintis, jog sveikas protas nugalės.

 

„Nėra tokio indikatoriaus, kuris nustatytų, kokia mano sveikata buvo prieš istoriją su STT ir dabar, - kalbėjo A.Čepononis. - Yra dar ir moraliniai dalykai, visa mano aplinka, šeima buvo sukrėsta. Manau, STT turi arba užkardyti nusikaltimą, arba, jei kyšis duotas, nufilmuoti, užprotokoluoti - ir į teismą. O mano byloje viskas buvo pagrįsta žodžiu „galimai“. Galimai gavo, galimai paėmė. Ir aš bei mano artimieji tokioje situacijoje buvome 7 metus. Tai neatitaisomi dalykai. STT sistema ne prevencinė, bet kaltinimo ir bauginimo. Tai KGB metodai, o žmogiškumas, žmogaus teisės niekam nerūpi, iškart tave nuteisia be teismo. Ir dabar 95 proc. rajono gyventojų „žino“, kad kažką buvau negero padaręs, kad korumpuotas.“

 

Tarkime, jei dėl įtarimų atsistatydinčiau, o teismas nuspręstų, jog buvau nekaltas, tai kaip man į jau praėjusią mero kadenciją sugrįžti? Kokiu būdu? Ir kada? Kai dantys iškris ir vaikščiosiu su lazdele? Na, nušalins mane, o jei teismas išteisins? Tai kaip tada kompensuos?“

 

STT nemėgsta merų

 

Nuo 2014 m. savo teisybę įrodinėja ir ilgametė Visagino merė D.Štraupaitė. Kaltinama kyšininkavimu, piktnaudžiavimu tarnyba, dokumentų klastojimu. Tačiau, nors kaltinimai baisoki, triukšmas didelis, visaginiečiai savo mere pasitiki! Galų gale, jei D.Štraupaitė būtų išteisinta, tai būtų tik eilinis atvejis STT praktikoje. A.Čepononis - toli gražu ne vienintelis išteisintas meras. Lygiai taip pat kadaise buvo išteisinta Birštono merė Nijolė Dirginčienė, Vilniaus meras Vilius Navickas, buvęs Panevėžio meras Vitas Matuzas, Lazdijų meras Artūras Margelis. Turbūt bus ir kitų.

 

Situaciją komentuoja Kovo 11-osios akto signataras, teisininkas Egidijus BIČKAUSKAS:

 

- Tai net ne kvailumas, bet visiškas nesusipratimas. Tai diskredituoja pačią valstybę bei Specialiųjų tyrimų tarnybą, kuri su prezidentės palaiminimu dirba, nors, jei pažiūrėtume į kelių pastarųjų metų statistiką, nė viena iš specialiųjų tarnybų neturi tiek teismuose išteisintų žmonių kaip STT inspiruotose bylose. Pavyzdžiui, Valstybinės ligonių kasos buvusio vadovo ar Lietuvos krepšinio federacijos darbuotojų bylos nuo pat pradžios buvo absurdiškos, bet kaltintojams tai buvo kaip vanduo nuo žąsies. Nors toks elgesys diskredituoja valstybę. Apie 90 proc. STT bylų gimsta iš telefoninių pasiklausymų. Atsimenu, vienoje samanės varymo byloje buvo klausomasi net 28 abonentų. Visai mažame miestelyje. Manau, jog Lietuvoje slapta klausomasi telefoninių pokalbių daugiausiai visoje Europos Sąjungoje.

 

Olava STRIKULIENĖ / Respublika.lt

Stasio Žumbio, redakcijos archyvo nuotr.

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai