2019-05-25, šeštadienis, 05:55.     Šiandien Radviliškyje saulė teka 04:57, leidžiasi 21:32, dienos ilgumas 16:35.

Taikinyje Radviliškio ligoninė išlieka

2018-12-03, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Taikinyje Radviliškio ligoninė išlieka

„Jeigu būtų įgyvendintas sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas, nuo 2020 m. sausio praktiškai užsidarytų apie penkiolika Lietuvos rajoninių ligoninių“, – po trečiadienį vykusio susitikimo su rajoninių ligoninių vadovais tvirtino Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas. 

 

Myriop stumiantys reikalavimai

 

Pasak A. Syso, ministro A.Verygos įsakyme nurodytas reikalavimas, kad rajoninėse ligoninėse turi būti teikiamos psichiatrų paslaugos, jas visas nužudytų: „Juk šiuo metu tokias paslaugas teikia tik Mažeikių rajono ligoninė. Kur ministras per metus tikisi rasti tiek psichiatrų? Akivaizdu, kad toks reikalavimas – nerealus, perteklinis.“

 

Pertvarka prasidės po rinkimų? Seimo narys pastebėjo, kad iš praėjusios savaitės Seimo darbotvarkės buvo išimtas klausimas dėl ligoninių pertvarkos.

 

Jo žiniomis, rajoninių ligoninių pertvarka numatyta 2019 m. antroje pusėje, kai jau bus pasibaigę Savivaldybių rinkimai, bijant valdantiesiems jų nepralaimėti. „Kitaip tariant, bus uždegtas minos šniūras, o susprogs ji 2020 m. pradžioje. Mano galva, rajoninės ligoninės pačios turėtų tvarkytis taip, kad jos būtų rentabilios“, – aiškino A. Sysas.

 


Gresia socialinė įtampa

 

Socialdemokratų partijos frakcijos posėdyje dalyvavęs Rajoninių ligoninių asociacijos ir Pakruojo ligoninės vadovas Vygantas Sudaris neabejoja, kad, jeigu bus nuspręsta uždaryti apie penkiolika rajoninių ligoninių, kils socialinė įtampa. „Ar bus užtikrintos galimybės provincijoje gyvenantiems žmonėms turėti tokį patį prieinamumą, gaunant sveikatos apsaugos paslaugas, kaip ir didžiųjų miestų gyventojams? Mano galva, šioje srityje bus juntamas ženklus pablogėjimas“, – tvirtino gydytojas.

 


V.Sudario skaičiavimais, pradėjus rajoninių ligoninių pertvarką, iš kiekvienos ligoninės gali būti atleista maždaug po 60 darbuotojų. „Be nemenkų finansinių išlaidų, išmokant išeitinius atlyginimus, tektų patirti ir rimtesnių problemų – po darbo, savaitgaliais, švenčių dienomis rajonuose nebeliktų galimybių teikti būtinąją medicininę pagalbą“, – svarstė V. Sudaris. Stinga greitosios pagalbos ekipažų Jeigu rajonuose nebeliktų būtinosios medicininės pagalbos paslaugų, prireiktų nemažai greitosios pagalbos ekipažų ir automobilių. O jų, V. Sudario teigimu, ir dabar gyvybiškai stinga. Apie tai, jo pastebėjimu, kažkodėl šiuo metu niekas nekalba. Todėl ir rajonų gyventojams, ir medikams – labai neramu.

 

Jau aiškus uždarymo planas?

 

Išmanydamas ligoninių valdymo ir finansinius reikalus, V. Sudaris aiškino, kad, greičiausiai, kitais metais po Savivaldybių rinkimų, maždaug rugsėjo mėnesį, kai su ligoninėmis Ligonių kasos sudarinėja sutartis, su numatytomis uždaryti ligoninėmis tos sutartys tiesiog nebus sudarytos. Kalbėdamas apie savo vadovaujamą Pakruojo ligoninę, jis prognozavo, kad joje ko gero liks tik slaugos paslaugos, konsultacinė poliklinika, galbūt dar – dienos terapijos skyrius bei chemodializės paslaugos. „Nebeliktų terapijos, vaikų ligų, priėmimo ir skubios pagalbos skyrių. Mūsų ligoniams tektų vykti į Panevėžį arba Šiaulius“, – teigė manąs V. Sudaris. Jis neneigė turįs žinių, kad gali tekti užsidaryti ir Joniškio, ir Radviliškio bei Naujosios Akmenės ligoninėms. Paklaustas, ką, gindami savo interesus, su kolegomis planuoja daryti, V. Sudaris tik šyptelėjo: „Mes esame ne įstatymų kūrėjai, o – vykdytojai. Šviesime visuomenę, kalbėsimės su politikais, Seimo nariais. Juk sveikatos apsaugos politiką formuoja Sveikatos apsaugos ministerija, o ne – ligoninės“.

 

  Situaciją paprašėme pakomentuoti Radviliškio ligoninės direktorių Vaidą Smalinską.

 

Kaltinti rajono politikų čia niekaip neišeina. Tai greičiau pavadinti galima juodu darbu svetimomis rankomis. Sveikatos apsaugos ministerija pradžioje ligoninėms kelia tokius kriterijus, kurie norom nenorom verčia susitraukti, o paskui sakoma, kad ligoninės neteikia tam tikro kiekio paslaugų, todėl reikia jas uždaryti. Apie žmones regionuose niekas čia negalvoja. Šiuo metu Radviliškio ligoninėje teikiame dvi stacionarias paslaugas – chirurgijos ir terapijos. O iš regioninių ligoninių reikalaujama, kad būtų teikiamos trys. Ne taip seniai ligoninėje buvo uždarytas gimdymo skyrius, nes negalėjome pasiekti ministerijos nurodyto naujagimių skaičiaus. O kaip jį pasieksi, jei visoje šalyje, tame tarpe ir Radviliškio rajone, mažėja gyventojų. Savivaldybė pabandė šį skyrių išlaikyti savo lėšomis, bet po pusmečio pamatė, kad vien savo lėšomis to padaryti neišeis. Taigi skyrių uždarėme. Vietoj tirjų paslaugų liko dvi. O dabar mums sakoma, kad bent minimum turi būti trys. Laimei, ligoninė išsaugojo pediatrijos skyriaus įrangą, lovas, todėl galbūt bandysime atgaivinti šitą skyrių. Bet čia susiduriame su kita problema: pabandyk prisikviesti specialistus į ligoninę, kai jos ateitis tokia neapibrėžta.

 

manoradviliskis inf.

 

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai