Ką galėsime mesti į tekstilės atliekų konteinerius?
Iki šiol tekstilės atliekų konteineriai buvo skirti tik pakartotiniam naudojimui tinkamiems drabužiams ir tekstilės gaminiams – jie turėjo būti švarūs, nesuplyšę. Tačiau nuo 2025 m. į konteinerius bus leidžiama mesti ir tekstilę, kuri nebetinkama dėvėti. Šis pakeitimas palengvins tekstilės atliekų rūšiavimą, o gyventojams sudarys galimybę atsakingai atsikratyti nebereikalingais drabužiais, avalyne ir kitais tekstilės gaminiais.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad tepalais ar cheminėmis medžiagomis užteršta tekstilė negali būti metama į bendrus konteinerius – ji turi būti pristatoma į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Šios atliekos yra laikomos pavojingomis ir gali pakenkti perdirbimo procesams, užteršdamos kitas atliekas.
Kokie tekstilės atliekų rūšiavimo reikalavimai keičiasi?
Savivaldybės bus įpareigotos užtikrinti, kad kiekvienoje seniūnijoje, miestelyje ar kaime būtų bent vienas tekstilės atliekų surinkimo konteineris 1000 gyventojų. Tai prisidės prie efektyvesnio šių atliekų tvarkymo, nes tekstilės atliekos yra sparčiai augantis atliekų srautas.
Vis tik didžiausias pokytis laukia ne vartotojų, o gamintojų – įvedama privaloma gamintojo atsakomybė tekstilei. Tai apims ne tik gaminių dizainą ir medžiagų pasirinkimą, bet ir jų ilgaamžiškumą bei paprastesnį tvarkymą.
Šiaulių regiono pavyzdys
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras dar praėjusiais metais pradėjo plėsti tekstilės atliekų surinkimo konteinerių tinklą. Šiuo metu Akmenės rajono savivaldybėje pastatyta 11 konteinerių, Joniškio – 33, Radviliškio – 27, Šiaulių rajono – 33, o Šiauliuose – 203 tekstilės atliekų surinkimo konteineriai.
Į šiuos konteinerius galima mesti ne tik drabužius, tačiau ir avalynę, diržus, rankines, užuolaidas, patalynės užvalkalus, rankšluosčius, pledus, minkštus žaislus, audinių atraižas.
Komentuoti