Liepos 28-29 dienomis Radviliškio rajoną užklupo smarki audra ir stichinis lietus, sukeldami didelę žalą visame regione. Meteorologijos tarnybos duomenimis, per 12 valandų iškrito 93,1 mm kritulių. Šis katastrofinis kritulių kiekis ir stiprus vėjas pridarė didelių nuostolių ir gyventojams, ir įmonėms bei ūkininkams, todėl posėdyje nuspręsta skelbti ekstremalią situaciją, kad nukentėję gyventojai galėtų gauti išmokas patirtiems nuostoliams atlyginti.
Žemės ūkyje katastrofos pavyko išvengti
Žemės ūkio padėtį pristatė Radviliškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Juozapavičius. Jo žodžiais, nors situacija atrodė grėsminga, tačiau katastrofos pavyko išvengti, nes dauguma rapsų jau buvo nuimti. Vis dėlto dalis pasėlių, ypač dar nenupjauti rapsai, patyrė nuostolių.
„Kviečių kokybė neturėtų labai nukentėti, nes dabar jau šviečia saulė ir jie bus greitai nukulti“, – sakė A. Juozapavičius.
Jis paprašė, kad seniūnai aktyviau skatintų žemdirbius drausti pasėlius ir pasinaudoti taikoma 50 procentų įmokų kompensacija.
Seniūnijose virto medžiai, nukentėjo žmogus
Šeduvos miesto seniūnė Edita Mančiauskė informavo apie suniokotą miesto parką ir nuplėštus stogus.
„Gyventojai prisideda prie parko tvarkymo, už tai jiems labai dėkoju. Turime keletą nuplėštų stogų ir išvartytų šiltnamių. Dar daug žmonių neturi elektros, susisiekėme su ESO ir prašėme, kad greičiau pašalintų gedimus“, – sakė E. Mančiauskė.
Skėmių seniūnė Ingrida Gladkienė pranešė apie vieną žmogų, kurį sužeidė virstantis medis, ir kapinėse išverstus paminklus bei suniokotą parką.
„Didžiausia problema – kapinėse, kuriose lūžtant senų medžių šakoms išvartyti paminklai. Žmonės skundėsi dėl apgadintų stogų ir šiltnamių. Pociūnėliai vis dar neturi elektros“, – padėtį Skėmių seniūnijoje pristatė I. Gladkienė.
Šiaulėnų seniūnė Ieva Tamošaitytė-Braziulė nurodė, kad beveik visi Šiaulėnai vis dar neturi elektros, o audra išvertė daug medžių.
„Turime didelių nuostolių, išversti medžiai blokuoja kelius, tačiau darome viską, kad situacija būtų kuo greičiau sutvarkyta“, – sakė I. Tamošaitytė-Braziulė.
Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė pranešė apie žalą mokyklos-darželio tvorai, išverstus medžius bei nukentėjusias kapines.
Paskelbus ekstremaliąją situaciją bus galima padėti žmonėms
Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis pabrėžė, kad ekstremaliosios situacijos paskelbimas leis panaudoti mero rezervo fondą stichijos padariniams šalinti. Šiuo metu rezervo fonde yra 110 tūkstančių eurų, kurie bus paskirstyti nukentėjusiems pagal prioritetus. Pirmiausia pagalba bus teikiama gyvenamiesiems pastatams atstatyti ar suremontuoti.
Meras įsitikinęs, kad dar ne visi nukentėjusieji kreipėsi į seniūnijas, nes žmonės tam nerado laiko, kadangi reikia skubiai šalinti audros padarinius. Rajono vadovas prognozuoja, kad tikrąjį nukentėjusiųjų skaičių sužinosime šiek tiek vėliau.
Meras sakė kalbėjęsis ir su vietos ūkininkais. Vienas iš jų skundėsi, kad dėl audros prarado apie 50 hektarų rapsų, o kito ūkininko laukuose vėtra su visomis šaknimis išvertė obelis ir vynuoges.
„Šiandien mano telefonas netyla – žmonės skambina ir dėl elektros tiekimo sutrikimų, ir dėl kitų problemų. Kadangi aš keliu telefoną, tai man ir skambina visais klausimais. Jeigu dabar neskelbsime ekstremaliosios situacijos, tai nežinau, kas dar turėtų nutikti, kad ją skelbtume. Paskelbę ekstremaliąją situaciją galėsime iš mero rezervo fondo pagelbėti nukentėjusiems žmonėms“, – sakė meras K. Račkauskis.
Kur kreiptis dėl žalos atlyginimo?
Bendru sutarimu nuspręsta skelbti ekstremaliąją situaciją dėl iškritusio katastrofinio kritulių kiekio ir vėjo apgriautų pastatų. Artimiausiu metu bus sudaryta speciali komisija, kuri vertins gyventojų pateiktus prašymus dėl žalos atlyginimo.
Gyventojai, nukentėję nuo audros ir vandens, gali kreiptis pagalbos į Radviliškio rajono savivaldybę. Prašymą dėl žalos atlyginimo reikia adresuoti Radviliškio rajono savivaldybės merui, prie jo pridėti žalą įrodančias nuotraukas ir atsiųsti elektroniniu paštu informacija@radviliskis.lt arba atnešti į Radviliškio rajono savivaldybę ar savo seniūniją.
Speciali komisija atvyks į nelaimės vietą ir įvertins patirtus nuostolius, kurie iš dalies bus kompensuojami.
Jei turtas buvo draustas, nukentėjusieji dėl nuostolių atlyginimo turi kreiptis į savo draudimo bendrovę.
Nelaimė sutelkė bendruomenę geriems darbams
Radviliškio rajono bendruomenė demonstruoja didelį solidarumą ir vienybę. Daugelis gyventojų aktyviai prisideda prie viešųjų erdvių tvarkymo, parkų valymo, talkininkauja kaimynams. Rajono meras ypač dėkoja gyventojams už jų pastangas ir nesavanaudišką pagalbą.
„Žmonės yra labai susitelkę ir pasiruošę padėti vieni kitiems. Tai rodo mūsų bendruomenės stiprybę ir gebėjimą susidoroti su iššūkiais“, – teigė meras K. Račkauskis.
Meras pabrėžė, kad jo netenkina tai, jog ESO labai lėtai šalina elektros sutrikimus, nes liepos 30-osios rytą Radviliškio rajone elektros tiekimas dar nebuvo atstatytas 1812 vartotojų. Elektros tiekėjų buvo paprašyta paspartinti darbus. ESO atstovai užtikrino, kad rajone keturios brigados intensyviai dirba, siekdamos kuo greičiau atkurti elektros tiekimą.
Komentuoti