Minėtoje fermoje laikoma apie 7 500 kanadinių audinių. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus vedėjo-valstybinio veterinarijos inspektorius Romualdas Žukauskas informavo, kad 2021-03-25 liga buvo nustatyta fermos darbuotojui, tuo metu audinių gaišimo atvejų nebuvo, bet prevenciškai buvo nuspręsta ištirti ir ūkyje laikomas audines. 2021-03-31 laboratorijoje COVID-19 nustatytas audinėms – rasti 5 užsikrėtusių audinių atvejai įvairiose fermos vietose, liga diagnozuota vyresnėms nei 10 mėn. amžiaus patelėms.
Pasak R. Žukausko, situacija Skudžiūnų žemės ūkio bendrovės audinių fermoje kontroliuojama, bet liga jau išplitusi ir židinio likvidavimas užtruks ilgai, todėl reikalinga paskelbti savivaldybės lygio ekstremalią situaciją. VMVT, gavusi informaciją apie audinių ūkio darbuotojams nustatytą COVID-19 ligą, nuo kovo 31 d. sustiprino kontrolę ir apribojo ūkio veiklą: uždraustas gyvūnų, pašarų ir kitų gyvūninių produktų išvežimas, pašalinių asmenų patekimas į teritoriją, ūkio patalpos dezinfekuojamos specialiomis priemonėmis.
Balandžio 1 d. priimtas sprendimas gaišinti tik tas audines, kurios yra sergančios arba įtariamos, kaip galėjusios užsikrėsti ar turinčios koronaviruso simptomų. Sirgusių žvėrelių gaišenos bus saugiai sunaikintos šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje. Papildomi mėginiai tyrimams atrenkami, siekiant įvertinti, kiek liga ūkyje išplito.
Šalia audinių fermos gyvenantys žmonės neturėtų nerimauti, nes ne audinės yra užkrato šaltinis. Atlikus epizootinį tyrimą, įtariama, kad koronavirusui imlius gyvūnus galėjo užkrėsti sergantis ūkio darbuotojas. Pasak Loretos Stirblienės, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vyresnioji patarėja, laikinai vykdanti Radviliškio skyriaus vedėjo pareigas, kaimuose šalia fermos padidėjusio sergamumo COVID-19 liga nėra, yra fiksuotas vienas šia liga sergančio ir šioje fermoje dirbančio žmogaus atvejis. Fermoje dirba keturi asmenys, situacija kontroliuojama, baimintis dėl iš ūkio plintančio viruso nereikėtų.
Bendrovės vadovai labai suinteresuoti kuo greičiau likviduoti ligos židinius, todėl vykdo visus VMVT Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus nurodymus. Įmonėje laikomasi visų COVID-19 prevencijos reikalavimų: kailinių gyvūnų laikymo vietose dirbantys asmenys dėvi asmens apsaugos priemones, rekomenduojamas apsaugai nuo COVID-19 (dėvi apsaugines veido kaukes arba respiratorius, mūvi pirštines).
Fermos vadovas privalo stebėti, kad darbuotojai neturėtų kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kt. susirgimų požymių (pvz.: karščiavimo, slogos, kosulio, čiaudulio, pasunkėjusio kvėpavimo, viduriavimo, vėmimo ir pan.), ir užtikrinti, kad kailinių gyvūnų laikymo vietose dirbančių asmenų sveikata būtų nuolat stebima; sudaryti sąlygas matuoti (-tis) darbuotojų (-ams) kūno temperatūrą, tik atvykus į darbą (kailinių gyvūnų laikymo vietą), rekomenduoti darbuotojams, kuriems pasireiškė COVID-19 ligos požymiai, konsultuotis su specialistais karštąja koronaviruso linija (tel. 1808) arba susisiekti su savo šeimos gydytoju.
VMVT Šiaulių departamentas kasdien informuojamas apie Skudžiūnų žemės ūkio bendrovės nugaišintų ir gyvų kailinių gyvūnų skaičių.
Komentuoti