Tarp planuojamų sugriežtinimų – galimybių paso reikalavimas jau iš 12-mečių, izoliacija po kontakto su sergančiaisiais COVID-19 net ir kai kuriems skiepytiems asmenims.
Planuojama, jog galimybių pasui nuo gruodžio nebebus priimami greitieji antigeno testai, o pats dokumentas galiotų ne ilgiau nei septynis mėnesius.
Kartu numatoma leisti skiepytis sustiprinančiąja COVID–19 doze anksčiau – praėjus keturiems mėnesiams nuo pilnos vakcinacijos, o ne pusmečiui, kaip dabar.
Grėsminga prognozė
Ministrų kabinetas aptarė ir tolesnių griežtinimų planą, jei prastės koronavirusu sergantiems pacientams skirtų reanimacijos lovų rodikliai.
Dalį tai patvirtinančių sprendimų Vyriausybė dar priims pirmadienį, tuo metu kai kurie trečiadienį aptarti siūlymai, t.y. medicininės kaukės, kaukės pradinukams, prievolė izoliuotis skiepytiems, sustiprinančios dozės ankstinimas įsigalios juos patvirtinus ekstremalios situacijos operacijų vadovui, sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui.
Sprendimus pristačiusi sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė pabrėžė, jog prognozuojama, kad per artimiausias dvi savaites tiek Lietuvoje, tiek Europoje augs sergamumo, mirtingumo rodikliai, taip pat ir hospitalizuojamų asmenų, įskaitant ir užimtų reanimacijos lovų skaičius.
Galimybių pasas – dvylikamečiams
Dvylikamečiams galimybių pasas SAM siūlymu būtų įvestas nuo gruodžio 28-osios – pasak viceministrės, laiko paliekama, kad gyventojai, galintys vakcinuotis, spėtų tai padaryti.
Siūloma, jog nuo gruodžio 1-osios norint gauti galimybių pasą nebegaliotų greitieji antigeno testai, o tik PGR testai. Taip pat nuo gruodžio galimybių pasas galiotų ne ilgiau nei septynis mėnesius.
Tuo metu sveikatos apsaugos ministro operacijų vadovo sprendimais numatoma įvesti prievolę izoliuotis po kontakto su sergančiuoju ir seniau nei prieš keturis mėnesius vakcinuotiems asmenims, negavusiems sustiprinančios dozės, kol šie gaus neigiamą testo rezultatą.
Kaukės pradinukams
Viceministrės teigimu, izoliacija po didelės rizikos kontakto nebūtina bus ugdymo įstaigose, mokytojams ir moksleiviams, jei atliekamas testas po kontakto, po dviejų parų, ir trečiąjį kartą – vėl po dviejų parų. Taip tikimasi nesutrikdyti ugdymo proceso. Izoliuotis taip pat nereikėtų ir medikams, jie taip pat būtų keliskart testuojami po kontakto.
Pasak viceministrės, jau nuo kitos savaitės numatoma įvesti prievolę dėvėti medicinines kaukes ir respiratorius, kur tai yra būtina.
Nuo gruodžio numatyta ir prievolė dėvėti kaukes klasėse pradinukams – šiuo metu tai turi daryti tik vyresniųjų klasių moksleiviai.
Taip pat planuojama atsisakyti antikūnų tyrimų kaip galimybių pasą atitinkančio dokumento – būtų priimamas tik Europinis sertifikatas.
Ribojimai – pasiekus 215 lovų rodiklį
A. Bilotienė Motiejūnienė pristatė ir scenarijus, kokie ribojimai būtų taikomi pasiekus atitinkamai 215 ir 240 COVID-19 reanimacijos lovų rodiklį.
Esant 215 lovų rodikliui, siūloma riboti renginius, nustatant maksimalų žiūrovų skaičių arba renginio erdvės užpildymo procentą, riboti prekybos plotą aptarnaujant lankytojus su ir be galimybių paso atitinkamai iki 20 ir iki 30 kv. metrų, taip pat būtų atsisakoma furšetų viešojo maitinimo įstaigose, įpareigojama laikytis vietų tarp stalų, ribojamos pačios sėdimos vietos.
Būtų svarstoma įvesti nuotolinį darbą, viešajame transporte leisti tik sėdimas vietas, riboti neformalų švietimą.
Pasiekus 240 lovų rodiklį, būtų taikomi iš esmės karantino suvaržymai.
Ligoninėse šiuo metu gydomi 1843 COVID-19 sergantys žmonės, 144 iš jų – reanimacijoje.
Paruošta pagal BNS pranešimą spaudai
Komentuoti