Nuo šiol notarai turės galimybę tvirtinti dokumentus elektroninėje erdvėje. Dabar įstatymas nesuteikia galimybių pasinaudoti notarų paslaugomis informacinių technologijų pagalba, o notarai negali klientams išduoti elektroninių dokumentų. Nuotolinius notarinius veiksmus jau yra įteisinusios ir Lietuvos kaimynės Latvija bei Estija.
„Gyvenimas keliasi į elektroninę erdvę, o šių dienų iššūkiai rodo, kad tokios tendencijos išliks ir ateityje, tad teisinė sistema taip pat turi būti orientuota į išmanius sprendimus bei nuotolinių paslaugų plėtrą. Nuotolinės notarų paslaugos ne tik žmogui padės jas gauti saugiau, greičiau ir patogiau, bet ir leis taupyti kaštus“, – sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
Net ir atsiradus nuotolinių paslaugų galimybei, notarai visais atvejais privalės užtikrinti kliento teisėtų interesų apsaugą taip pat kaip ir tiesiogiai su juo susitikę – įsitikinti asmens tapatybe, išsiaiškinti valią, atliekamų notarinių veiksmų pasekmes ir kt. Notarai neprivalės rinktis nuotolinio veiksmų atlikimo būdo, jeigu manys, kad notarinio veiksmo atlikimas tiesioginio susitikimo metu jam leistų tinkamiau įvykdyti būtinas pareigas.
Nuotoliniu būdu notarai negalės tvirtinti testamentų, priimti jų saugoti ir patvirtinti faktą, kad asmuo yra gyvas.
Nuotoliniu būdu atliekamų notarinių veiksmų atlikimo vieta bus laikoma notaro biuro buvimo vieta, o nuotolinius notarinius veiksmus bus galima atlikti ir tiems asmenims, kurie yra užsienyje.
Notarai privalės užtikrinti elektroninės informacijos saugą ir kibernetinį saugumą, naudoti tinkamas technines ir organizacines asmens duomenų tvarkymo priemones ir perduoti duomenis valstybės registrams bei informacinėms sistemoms.
Nuotolinės paslaugos bus teikiamos naudojantis bendra Notarų rūmų informacinių technologijų platforma. Notaro tvirtinami elektroniniai dokumentai turės būti pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu.
Tokią notarinių veiksmų pertvarką numato Teisingumo ministerijos parengtas Notariato įstatymo pataisų projektas.
Komentuoti