Kiekviena vasara atneša ne tik karštį, bet ir nelaimes. O ką jau kalbėti apie tai, kas dedasi pasaulyje. Tokiais atvejais kai svarbu laikas, pasiruošimas ir gyvybės turime to ir išmokti, tad ekstremalių situacijų pasirengimo klausimu buvo ir diskutuota. Buvo aptartas pasirengimo reaguoti į ekstremalias situacijas įvertinimas.
Pasak Ramintos Laurutienės, Savivaldybės administracijos vyriausiosios specialistės, 2022 m. buvo patikrinti keturi ūkio subjektai: Alksniupių pagrindinė mokykla, Grinkiškio Jono Poderio gimnazija, lopšelis-darželis „Eglutė“, Pociūnėlių pagrindinė mokykla. Visos įstaigos įvertintos gerai. Tačiau Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras yra nepasirengęs reaguoti į ekstremaliąsias situacijas. Kadangi mokyklos lyg ir išmokę ką daryti kilus ekstremaliai situacijai, deja, bet sveikatos įstaiga tuo negali džiaugtis. Reikia, žinoma, suprasti, kad tokios įstaigos nuolat susiduria su pavojingomis situacijomis, reikia būti tvirtam dirbant tokį darbą, ir tuo pačiu jos nėra pasirengę ekstremaliai situacijai. Gal kaltė A. Dulkio, dėl finansavimo? Ar žmonės, dirbantys tokį darbą nesuprastų ką reikia daryti kilus ekstremaliai situacijai? Gal ir įvertinimo rodikliai pjaunasi su logika, kas ten žino…
Miškų gaisringumo pavojus Radviliškio rajone – kol kas nedidelis. Tiesa pastebėta, kad Radviliškio miškai drėgnesni. „Gaisringumo klasė labiausiai priklauso nuo meteorologinių sąlygų. Šiuo metu dėl lietaus trūkumo Lietuvoje yra didelis gaisringumo pavojus, bet Radviliškio rajono miškai drėgnesni, mažiau degūs.” kalbėjo Giedrius Zabulis, Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninio padalinio miškų apsaugos specialistas. Pasak jo, šiais metais Radviliškio rajone buvo užfiksuoti du gaisrai, kilę miškuose, juose išdegė 1,81 ha miško paklotės.
Radviliškio rajono savivaldybėje yra 19 oficialiai įteisintų paplūdimių, kurie vasaros metu pritraukia nemažai poilsiautojų. Speciali komisija gegužės 23 d. patikrino, kaip rajono paplūdimiai ar maudyklos paruošti maudymosi sezonui. Pasak R. Laurutienės, seniūnijoms būtina paplūdimiuose palaikyti tvarką, nupjauti žolę, išvežti šiukšles, sutvarkyti priėjimus prie maudyklų, pastatyti stendus informacijai. Mat tik tiek seniūnijos ir prisideda. Na gal dar kokį vieną kitą paplūdimiuką įrengia…
„Iš esmės paplūdimiai ir maudyklos tvarkingos, bet dėmesio šioms vietoms kai kur pritrūksta. Patikrinimo metu pastebėta, kad reikia praplatinti privažiavimą prie Baublės vandens telkinio, atidžiau prižiūrėti Arimaičių ežero paplūdimį (sutvarkyti tualetą, papurenti smėlį, sutvarkyti stendus, aplinką), Prastavonių kaimo tvenkinio maudykloje sutvarkyti suoliukus, persirengimo kabinas, aplinką. Atidžiau maudyklas turėtų prižiūrėti Grinkiškio, Baisogalos ir Skėmių seniūnijos“, – sakė R. Laurutienė.
Kadangi reikia rūpintis ne tik savo, bet ir vaikų sveikata ir saugumu yra keletas patarimų, kaip elgtis vandenyje:
- Nepalikite be priežiūros mažamečių vaikų prie vandens telkinių.
- Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.
- Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur yra budintys gelbėtojai.
- Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.
- Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, jūs galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus.
- Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.
- Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.
- Negalima plaukti į laivų farvaterį arba artintis prie praplaukiančių laivų. Jus gali įtraukti po laivo sraigtais.
- Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.
- Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti.
- Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.
- Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112. Po to įsitikinkite, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo (gelbėjimo rato, valties ir kt.) arba parankinės priemonės, kuri neskęsta (kamuolio, čiužinio ir t.t.).
- Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
- Jeigu šalia nieko daugiau nėra, pamėginkite gelbėti skęstantį, priplaukę prie jo plaukiojimo priemone (valtimi, vandens dviračiu), gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta ir paduoti ją skęstančiajam per saugų atstumą, kad jis negalėtų jūsų sugriebti.
- Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.
Posėdyje aptartas ir priedangų, skirtų rajono gyventojams ekstremaliųjų situacijų atvejais, trūkumo klausimas. Pasak R. Laurutienės, Radviliškio rajone šiuo metu Aukštelkų, Baisogalos, Radviliškio miesto, Šeduvos miesto, Pakalniškių, Šiaulėnų bei Grinkiškio seniūnijose yra numatyta 15 priedangų. Parinktose priedangose ekstremalios situacijos atveju būtų galima sutalpinti tik 2 140 gyventojų (6,1 proc. visų rajono gyventojų).
Priedangų klausimas dabar gajus. Daugelis savivaldybių kilus neramumams visai šalia mūsų ėmė ieškoti vietų, kur galėtų gyventojai pasislėpti. Didžioji dalis na, tikriausiai ir pabėgtų iš šalies. O patriotams tų priedangų lyg ir maža… Na Radviliškio rajone keletas yra…
Komentuoti